Ve zkratce

Momentálně se nemůžeme potkat naživo, ale můžeme vám dát prostor na dotazy. Než se do toho pustíte, stručně o nás.

S úrazy míchy se často setkáváme při banálních situacích, jako jsou skoky po hlavě do vody, uklouznutí či pády. Bohužel si málokdo před úrazem uvědomuje, že možné následky mohou být fatální. Poškození míchy se nedá vyléčit a člověk je do konce života upoután na invalidní vozík.

Jak může k úrazu dojít? Mrkněte na naše kratičké spoty.

Nejsi guma!

Nejsi skokan!

Nejsi padafka!

Nejsi bezobratlý!

PÁTEŘ A MÍCHA

Vezměte to od začátku. Víte, kde v našem těle najdeme páteř a míchu?

  • Páteř je jakýmsi „spojovatelem“ mezi jednotlivými částmi těla. Na páteř je napojena hlava, horní a dolní končetiny a spolu s hrudníkem a dutinou břišní nese a chrání všechny důležité orgány v těle. Je tvořena z 34 obratlů – 7 krčních, 12 hrudních, 5 bederních, 5 obratlů křížových, 4–5 rudimentálních obratlů kostrčních.
  • Mícha začíná na úrovni prvního krčního obratle a končí na úrovni druhého bederního obratle. Tělo obratle a oblouk obratle tvoří páteřní kanál, kterým mícha prochází. Z míchy vychází mezi jednotlivými obratli 31 párů míšních nervů, které se spojují s jednotlivými částmi těla.

Segmenty poranění míchy

PORANĚNÍ PÁTEŘE A MÍCHY

K poškození míchy (míšní lézi) dochází nejčastěji při onemocnění páteře (nádor, zánět, degenerace), ale také v mnoha případech následkem úrazu. Mícha prochází jednotlivými obratli a při jejich zlomení, roztříštění nebo vzájemném posunutí může dojít k různě závažnému poškození míchy. To vede ke ztrátě citlivosti, hybnosti a ochrnutí svalů částí těla podle úrovní poškození.

 

JAKÉ JSOU NEJČASTĚJŠÍ ÚRAZY?

 

  • Skoky do vody (Nejsi skokan!

V 15 letech se mi obrátil život vzhůru nohama. Byl jsem normální kluk, hrál jsem fotbal. Jednou jsme se šli s kámošem koupat, rybník jsem moc neznal, ale byli jsme domluveni, že přijdou i holky a bude legrace. Holky nepřišly, po pár hodinkách radovánek jsme byli už na cestě zpět od rybníka domů, když jsme holky potkali. Já neposlechl Vláďu, ať jdeme raději domů. Při předposledním skoku jsem si odřel břicho o dno, ani to mě neodradilo. Navíc v tom posledním skoku jsem už věděl, když jsem letěl do vody, že je něco špatně. Vzal jsem to hlavou o dno a zlomil si páteř.

  • Letní sporty (Nejsi guma)

Jezdil jsem závodně na kole a kromě malých odřenin se mi nikdy nic nestalo. Jednou jsem se sám vydal do lesa na normální projížďku na kole a bohužel došlo k pádu. Necítil jsem půlku těla. Nikde nikdo okolo nebyl, tak jsem si musel sám zavolat záchranku.

Vaškovi se stal úraz páteře právě doma na zahradě při rutinním tréninku free runningu, kterému se věnoval už 8 let. Pneumatika, od níž se odrážel nezapružila, ale praskla. Místo přemetu, který dělal už x krát a vždy dopadl na nohy, tentokrát spadl na hlavu.

Po pádu na hlavu jsem okamžitě přestal cítit dolní končetiny, většinu trupu a pohnul jsem pouze předloktím pravé ruky, přičemž prsty ani zápěstím jsem pohnout nedokázal. Okamžitě jsem byl přepraven vrtulníkem do Fakultní nemocnice v Brně a následně operován. Bylo zjištěno, že při úrazu jsem si narazil 6. krční obratel, 5. krční obratel byl roztříštěn a vyvíjel tlak na míchu.

  • Pády z výšky (Nejsi padafka)

Bylo mi dvanáct s kámoši jsme zapíjeli vysvědčení. Mě najednou napadlo vylézt na sloup elektrického napětí. Vylezl jsem vysoko, ale bohužel jsme si neuvědomil, že existuje něco jako elektrický oblouk, dostal jsem ránu a spadl na zem. Kvůli úrazu jsem zůstal na vozíku. Musel jsem opustit školu, protože nebyla bezbariérová a s rodinou se přestěhovat do bytu, ve kterém jsem se na vozíku mohl pohybovat.

  • Zimní sporty (Nejsi bezobratlý)

Bylo to v březnu 1999, když se rozhodl pro výlet na běžkách po Krkonoších. Po mnoha kilometrech jízdy na louce pod Černou horou přehlédl muldu a za ní bohužel v hlubokém korytě potok. Spadl z výšky tří, možná čtyř metrů rovnou na záda.

Bylo odpoledne a takové to rozptýlené světlo, mulda proto nebyla vůbec vidět. Dopad to byl hodně nepříjemný a ještě horší bylo, když jsem zjistil, že mám asi poraněnou páteř, nemohl jsem totiž dobře hýbat nohama. (zdroj zena-in.cz)

 

PRVNÍ POMOC PŘI PODEZŘENÍ NA ÚRAZ PÁTEŘE

Nejdůležitější pravidlo zní: NEHÝBAT S RANĚNÝM. Pokud se raněný nenachází ve vodě nebo na nebezpečné frekventované silnici, s raněným nehýbejte. Mohli byste mu ještě více ublížit nesprávnou manipulací.

Zde se můžete podívat na to, jak taková první pomoc vypadá.

Děkujeme za finanční podporu, díky které je program prevence pro školy a organizace zcela ZDARMA.