Společná tisková zpráva České asociace paraplegiků – CZEPA, z. s.; Kooperativa Pojišťovna a. s. a Nadace Jedličkova ústavu; Praha 09. 06. 2020

Za rok 2019 bylo 131 osob léčeno na spinálních rehabilitačních jednotkách kvůli poranění míchy úrazem, oproti 123 osobám v roce 2018. Vyplývá to z nejnovějších statistik, které poskytují spinální rehabilitační jednotky. Co se týče příčin úrazů, zatímco pádů a autonehod bylo zhruba stejně jako v předchozích letech, výrazně se zvýšily úrazy míchy při sportu (14 oproti 4). Na tuto skutečnost se rozhodla reagovat Česká asociace paraplegiků, která ve spolupráci s pojišťovnou Kooperativa dlouhodobě provozuje projekt prevence úrazů mládeže BanalFatal!. Protože z důvodu pandemie COVID-19 nemohly probíhat pravidelné besedy se žáky škol, vzniklo edukativní video s hercem Hynkem Čermákem. To bude nyní ještě před létem distribuováno do škol.  

„Čísla za minulý rok bohužel ukázala, že si při sportu přivodilo úraz míchy více osob než za rok 2018. A nejvíce sportu samozřejmě přeje léto. Proto považujeme za velmi důležité právě v této době opět připomenout (nejen) mladým prevenci,“ uvádí Alena Jančíková, ředitelka České asociace paraplegiků – CZEPA. 

V novém edukativním videu s populárním hercem Hynkem Čermákem se děti a mládež dozvědí, jak se efektivně chránit před úrazem páteře, jak vlastně páteř a mícha fungují, proč mívají úrazy míchy fatální následky a jak poskytnout první pomoc. Toto důležité téma nabývá na důležitosti před prázdninami, které jsou bohužel častou dobou úrazů mladých lidí. 

Problematice prevence úrazů mládeže se věnuji dlouhodobě, a mám k tomu blízko nejen z toho důvodu, že jsem se v životě často věnoval a stále věnuji adrenalinovým aktivitám, ale jsem zároveň otec. Proto jsem rád vystoupil v tomto videu. Doufám, že pár mladých díky němu nebude machrovat a nezpůsobí si tak těžký úraz,“ uvedl herec Hynek Čermák. 

BanalFatal! je program prevence úrazů páteře a míchy zaměřený nejen na žáky základních škol. Smyslem je upozornit děti a mladé formou besed, že mnohdy velmi banální situace, jako skok do vody, úraz na lyžích, uklouznutí či pád může způsobit fatální následky. Poškození míchy bývá neměnné a trvalé Je třeba myslet na to, jak křehká a zranitelná je páteř, a co následuje po poškození míchy – většinou trvalé ochrnutí. 

„Dva z našich lektorů jsou po úrazu páteře na vozíku a často jsou děti na seminářích překvapené, jaká banální činnost je na něj dostala. Dochází u nich k aha momentu a uvědomění, že nejsou nezranitelné,“ shrnuje přínosy besed Klára Vohrnová, koordinátorka projektu. 

 „Prevence je pro Kooperativu klíčovým tématem, proto dlouhodobě podporujeme projekt BanalFatal!. Chceme, aby si děti uvědomily, že stačí jedna vteřina a všechno může být jinak. Prosím pusťte svým dětem video BanalFatal! s Hynkem Čermákem, nebo ho pošlete do škol, kam Vaše děti chodí.  Budou pak v létě opatrnější,“ uvedla ředitelka Nadace Kooperativa JUDr. Hana Machačová.

Video najdete ZDE.

Děkujeme za finanční podporu, díky které je program prevence pro školy a organizace zcela ZDARMA.