Chystáš se na hory nebo na sjezdovku za městem a nemůžeš se dočkat, až nazuješ lyže nebo snowboard? Víš, co je před sjezdem důležité?

Jen si to představ. Jedeš na sjezdovku například autem. Cesta nějakou chvilku trvá a tvoje tělo odpočívá. Všechny svaly a nervy jsou v klidovém režimu. Dorazíš na místo, vystoupíš z auta, nazuješ lyže nebo snowboard a vyrazíš na svah. A najednou jedou svaly na plné obrátky, a to je pro mě docela šok!
Snadno pak dojde k natažení, namožení nebo dokonce přetržení svalů. Nehledě na to, že rozehřáté svaly jsou pružnější a reagují na prudké pohyby snadněji.

A co tedy dělat, když se chystám na sjezdovku?

1. ROZPOHYBUJ SE
Zahřát svaly jde úplně jednoduše. Zkus třeba poskakovat nebo běhat na místě, opatrně kroužit rukama, nohama, předklánět se, uklánět se na strany, kroužit kyčlemi, udělat pár dřepů.

2. PROTÁHNI SE
Určitě to znáš z tělocviku nebo tréninků, říká se tomu strečink. Natáhneš sval do mírné bolesti, chvilku podržíš (počítej do 5–10) a povolíš. Tak to udělej postupně od rukou až po nohy. Větší důraz dej na protažení zad, stehen a třísel, které na svahu dostanou zabrat.

3. DOPLŇ ENERGII
Než vyrazíš vydávat energii na svah, je nutné mít jí dost v zásobě. Asi se ti špatně bude jezdit po guláši nebo svíčkové s knedlíky, ale je důležité mít aspoň něco energetického v žaludku – vydatná a vyvážená snídaně nebo svačina, energy tyčinka, ovoce, oříšky… samozřejmostí je i správný pitný režim. A nezapomeň, že alkohol v krvi na svah nepatří!

4. CHRAŇ SE
Na sjezdovce se může stát cokoliv. I když ty sám dodržuje bezpečnostní zásady, někdo je může ignorovat a malér je na světě. Proto určitě ochraňuj svou hlavu helmou, páteř páteřákem a celé tělo vhodným oblečením a doplňky (brýle, rukavice). Takovou ochranou jsou i správně seřízené lyže a snowboard.

Tohle je pár tipů, které ti nezaberou moc času, ale můžou ti hodně pomoct.

BanalFatal! Banální situace – fatální následky!

>> Chci objednat seminář prevence úrazů páteře a míchy do naší školy.